Prechádzame na ekologické obaly

 

V Pane&Olio sme sa od nového roku 2019 rozhodli postupne skoncovať s plastovými obalmi a zaradiť ekologickejšie verzie jednorázových obalov, ktoré majú rastlinný pôvod. Polievku Vám zabalíme do kelímku z kompostovateľného materiálu(kartón potiahnutý bioplastom) s priliehavým vrchnákom vyrobeným z kryštalizovaného bioplastu na báze škrobu, ktorý je plne kompostovateľný. Odoláva teplote do 80°C. Do týchto kelímkov budeme baliť aj všetky potraviny, ktoré máme na váhu ako sušené paradajky, artičoky, ančovičky,fenikel a iné.

Pre cestoviny/šaláty/rizotá sme vybrali uzatvárateľný menubox vyrobený z recyklovaného vlákna cukrovej trstiny, ktorý je tiež kompletne kompostovateľný. Menubox je vhodný do mrazničky aj do mikrovlnnej rúry.

Kompostovateľné plasty sú podskupinou biodegradovateľných plastov a sú biologicky rozložiteľné za podmienok kompostovania v priemyselnej kompostárni. Tá sa líši od domáceho kompostovania najmä stabilnejším prostredím, takže degradácia prebieha rýchlejšie. Bioplasty nepatria do triedeného odpadu k bežným plastom. Na konci procesu biodegradácie sa bioplast mení na látky bežne sa vyskytujúce v prírode. Výsledkom sú prírodné produkty, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Bioplasty majú potenciál pomôcť znížiť závislosť na rope. Výhodou eko plastov je, že sa rozkladajú na prírodné zložky a nevyždaujú oddelený zber alebo iný spôsob konečného zneškodnenia-skládkovanie, spaľovanie, ako je tomu v prípade konvenčných plastov. Prirodzená degradácia umožní, aby sa bioplasty začlenili do prírodného kolobehu a neškodia nášmu zdraviu. Keďže na Slovensku nefunguje samotné kompostovanie bioplastov, jednorázové eko obaly patria do zmesového komunálneho odpadu.

Aj keď používanie ekologických obalov je šetrnejšie pre našu Zem a zdravšie pre naše telo, odporúčame Vám nájsť si čas počas rušného dňa, nachvíľu spomaliť a vychutnať si naše jedlo u nás v prevádzke. Ak to bohužiaľ nie je možné, potešíme sa aj tomu, ak budete myslieť dopredu a na zabalenie obeda si donesiete vaše vlastné nádoby. 

 

zdroj:bionela.eu