Taliansky Disneyland alebo FICO v Bologni

 

Cez víkend sme navštívili novootvorený, najväčší, tématický park s jedlom na svete FICO alebo Fabrica Italiana Contadina v Bologni. Je to obrovský komplex kde na ploche 10 hektárov spojili talianske tradície, kultúru jedla, vysokokvalitné potraviny a zručnosť ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve. Je to senzorické vzdelávacie centrum, kde môžte krásu talianskeho poľnohospodárstva a enogastronómie sledovať od počiatku, až po to, ako sa ku Vám výsledný produkt dostane na tanier alebo do pohára.

Na vonkajšej ploche dvoch hektárov nájdete 200 zvierat a asi 2000 kultivarov. Tu si môžte pozrieť ako sa pestuje zelenina, ovocie a chovajú rôzne druhy zvierat od kráv cez kone až po sliepky. Okrem toho tu nájdete mini hľuzovkový park s labradormi, ktoré Vám ukážu ako do 60 sekúnd nájdu hľuzovku alebo si môžte kúpiť vlastné sadenice stromu pod ktorými Vám dokážu vyrásť hľuzovky.

Vnútri nájdete:

  • 40 remeselných fabrík kde si môžte pozrieť ako sa napríklad vyrába Mortadella, Grana Padano, olivový olej,chlieb,čokoláda,remeselné pivo, gelato...
  • 40 trattorií, Michelinskú reštauráciu, bistrá, kiosky a bary kde si môžte pochutnať na talianskych špecialitách
  • 6 náučných chodníkov o človeku a prírode
  • samotné potraviny so všetkymi dobrotami
  • 30 udalostí a 50 kurzov každý deň
  • kongresové centrum pre 50 až 1000 ľudí

Celé centrum je tak veľké, že pri vstupe si môžte požičať trojkolkový bicykel s košíkmi vpredu aj vzadu a začať si postupne ukladať všeko, čo Vás zaujme a chcete kúpiť. Okrem potravín tu nájdete aj najmodernejšie kuchynské vybavenie vysokej kvality, minigolf, krytý športový areál s tenisovým kurtom a beach-volejbalovým ihriskom a detským zábavným parkom. Každý deň sa tu robia rôzne vzdelávacie kurzy, takže ak sa prihlásite, môžte sa naučiť robiť čerstvé cestoviny, piecť chlieb či vyrábať sorbety.

Región Emilia Romagna je domov najvyššieho počtu produktov IGP a DOP v Taliansku, preto bola Bologna vybraná ako miesto pre tento projekt, zameraný na podporu rozmanitosti talianskych produktov. Vstup do parku je voľný a z centra Bologne tu jazdia špeciálne FICO autobusy. Pri vstupe si nezabudnite zobrať mapu a vyhraďiť pol dňa na celú obhliadku a nákupy.

Od otvorenia sa toto centrum nestretáva iba s nadšením, ale aj s veľkou kritikou.  Veľa talianov považuje centrum FICO za príliš veľký a konzumný. Hovoria, že nemá nič spoločné s talianskou kultúrou a dedičstvom, a je to iba nástroj na vytiahnutie peňazí od turistov.

Myslíme si, že ak si chcete vychutnať pravú chuť Talianska stále budete musieť prísť do centra Bologne, či iných častí tohto krásneho regiónu, ale pri viac dňovej zastávke v Bologni sa určite oplatí navštíviť a zažiť na vlastnej koži tento obrovský komplex plný "americkej" radosti a grandióznosti.